|
3756
Single-Core Score |
11213
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | geeky-writer |
| Upload Date | Wed, 23 Aug 2017 22:01:55 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 7 Professional (64-bit) |
| Model | Apple Inc. iMac14,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-031B6874CF7F642A |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Crystal Well 08 |
| Southbridge | Intel HM87 C2 |
| BIOS | Apple Inc. IM141.88Z.0118.B01.1401291047 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4570R |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 70 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.70 GHz |
| Package | Socket 1364 BGA |
| Codename | Crystal Well |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 1 |
| L4 Cache | 128 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3756 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3372 | |
| Integer Score | 3787 | |
| Floating Point Score | 3282 | |
| Memory Score | 4493 | |
|
AES
|
3372
2.54 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3589
5.61 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3617
29.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3642
50.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3518
3.62 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3873
2.62 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3729
103.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3518
16.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3938
3.57 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3352
104.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3630
96.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5832
401.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
3691
10.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2847
60.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
3241
8.08 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3130
2.34 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3091
451.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3533
10344.0 FPS |
|
|
HDR
|
3670
13.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3361
58.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3374
28.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3370
984.3 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3651
10.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5629
76.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4416
23.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11213 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12441 | |
| Integer Score | 13409 | |
| Floating Point Score | 11769 | |
| Memory Score | 5130 | |
|
AES
|
12441
9.37 GB/sec |
|
|
LZMA
|
11645
18.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
13443
108.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
12502
173.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12621
13.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14161
9.58 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13980
387.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12820
58.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13030
11.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
11823
369.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12060
320.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
21462
1.48 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
13520
37.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10349
218.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
11528
28.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
11868
8.86 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10737
1.57 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13065
38248.2 FPS |
|
|
HDR
|
13016
47.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11015
193.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12103
103.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
12573
3.67 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5367
14.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5545
78.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4537
24.2 GB/sec |