|
5031
Single-Core Score |
24823
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | jkpark17 |
| Upload Date | Wed, 23 Aug 2017 21:14:06 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS All Series |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. X99-A II |
| Memory | 32.00 GB 1600MHz |
| Northbridge | Intel Broadwell-E 01 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1504 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6800K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 79 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Broadwell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 15.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5031 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4526 | |
| Integer Score | 5133 | |
| Floating Point Score | 4814 | |
| Memory Score | 5251 | |
|
AES
|
4526
3.41 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4948
7.73 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4836
38.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4883
67.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4652
4.78 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5585
3.78 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4873
135.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4870
22.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5190
4.70 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4811
150.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4962
131.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7516
516.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4993
13.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4415
93.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
4962
12.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4530
3.38 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4856
709.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4986
14596.8 FPS |
|
|
HDR
|
5191
18.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4422
77.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5481
46.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4600
1.34 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4454
12.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7128
60.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4563
24.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 24823 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 27764 | |
| Integer Score | 29101 | |
| Floating Point Score | 29129 | |
| Memory Score | 8003 | |
|
AES
|
27764
20.9 GB/sec |
|
|
LZMA
|
33658
52.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
32673
262.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
25328
351.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
26694
27.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
25051
17.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
29640
821.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
23863
108.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
34859
31.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
23444
732.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
20193
536.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
52445
3.61 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
32365
89.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
24626
520.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
28367
70.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
30488
22.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
27732
4.05 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
36311
106295.1 FPS |
|
|
HDR
|
32073
116.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24484
428.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
28169
241.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
31832
9.30 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8252
22.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7177
60.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8656
46.2 GB/sec |