|
4635
Single-Core Score |
15972
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Lucinicen |
| Upload Date | Wed, 23 Aug 2017 16:57:47 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 7 Ultimate (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. To be filled by O.E.M. |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z77-D3H |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 801MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z77 04 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F22 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-3770K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4635 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3980 | |
| Integer Score | 4897 | |
| Floating Point Score | 4268 | |
| Memory Score | 4761 | |
|
AES
|
3980
3.00 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5393
8.42 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4781
38.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4592
63.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3519
3.62 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5223
3.53 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4442
123.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4382
19.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5466
4.95 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4462
139.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5043
134.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7279
500.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5021
13.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2540
53.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4080
10.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4254
3.18 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3963
578.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4649
13612.2 FPS |
|
|
HDR
|
5303
19.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4496
78.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5470
46.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4437
1.30 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4342
12.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7085
61.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3509
18.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15972 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11755 | |
| Integer Score | 20232 | |
| Floating Point Score | 17440 | |
| Memory Score | 5238 | |
|
AES
|
11755
8.85 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23442
36.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24379
196.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18020
249.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16706
17.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
15321
10.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
20219
560.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18009
81.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
21043
19.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18465
576.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15950
423.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
33581
2.31 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
23553
65.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8797
185.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
18245
45.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19087
14.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17793
2.60 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
23260
68092.9 FPS |
|
|
HDR
|
22947
83.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
17783
311.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14224
121.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
20284
5.92 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5333
14.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6935
62.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3887
20.8 GB/sec |