|
3977
Single-Core Score |
13645
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Lucinicen |
| Upload Date | Wed, 23 Aug 2017 16:07:40 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 7 Ultimate (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. To be filled by O.E.M. |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z77-D3H |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 801MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z77 04 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F22 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-3770K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3977 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3378 | |
| Integer Score | 4004 | |
| Floating Point Score | 3555 | |
| Memory Score | 4700 | |
|
AES
|
3378
2.54 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4424
6.91 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3954
31.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3827
53.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2889
2.97 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4412
2.99 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3607
100.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3513
16.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4367
3.96 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3609
112.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4102
109.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5984
411.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4061
11.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2071
43.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
3825
9.54 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3471
2.59 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3264
476.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3803
11133.3 FPS |
|
|
HDR
|
4294
15.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3729
65.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4558
39.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3643
1.06 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4323
12.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6901
62.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3482
18.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13645 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11710 | |
| Integer Score | 17071 | |
| Floating Point Score | 14449 | |
| Memory Score | 5215 | |
|
AES
|
11710
8.82 GB/sec |
|
|
LZMA
|
19324
30.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19826
159.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15741
218.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
13884
14.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14875
10.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16284
451.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14416
65.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
18377
16.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14902
465.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14766
392.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
27240
1.87 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
19021
52.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6875
145.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
15270
38.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15562
11.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14396
2.10 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18808
55059.6 FPS |
|
|
HDR
|
19098
69.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14637
256.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13641
116.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16276
4.75 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5562
15.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6733
64.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3789
20.2 GB/sec |