|
3889
Single-Core Score |
13412
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | ceast |
| Upload Date | Wed, 23 Aug 2017 10:35:39 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z68 Professional Gen3 |
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Sandy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel Z68 B3 |
| BIOS | American Megatrends Inc. L2.23A |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-2600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 42 Stepping 7 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Package | Socket 1155 LGA |
| Codename | Sandy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3889 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3286 | |
| Integer Score | 4054 | |
| Floating Point Score | 3486 | |
| Memory Score | 4274 | |
|
AES
|
3286
2.48 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4547
7.10 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4155
33.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3857
53.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2807
2.89 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4256
2.88 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3655
101.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3692
16.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4654
4.22 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3672
114.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4029
107.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5929
407.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4110
11.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2064
43.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
3573
8.91 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3133
2.34 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3101
452.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3735
10935.2 FPS |
|
|
HDR
|
4174
15.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3761
65.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4771
40.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3795
1.11 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3636
10.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6487
66.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3311
17.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13412 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11114 | |
| Integer Score | 16973 | |
| Floating Point Score | 14266 | |
| Memory Score | 4691 | |
|
AES
|
11114
8.37 GB/sec |
|
|
LZMA
|
20148
31.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
20178
162.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15293
212.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14168
14.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14705
9.95 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16537
458.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15264
69.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
16141
14.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14651
457.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13633
362.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
27896
1.92 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
19450
53.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6817
144.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
15830
39.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
13552
10.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14445
2.11 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19347
56638.0 FPS |
|
|
HDR
|
19270
69.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14512
254.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12548
107.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17069
4.99 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4214
11.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6473
66.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3785
20.2 GB/sec |