|
3763
Single-Core Score |
11535
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.1.1 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | ssolo |
| Upload Date | Wed, 23 Aug 2017 08:21:49 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12.6 (Build 16G29) |
| Model | iMac (21.5-inch Late 2013) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-031B6874CF7F642A iMac14,1 |
| Memory | 16.00 GB 1600 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. IM141.88Z.0118.B47.1706200132 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4570R |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 70 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 1 |
| L4 Cache | 128 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3763 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3182 | |
| Integer Score | 3783 | |
| Floating Point Score | 3435 | |
| Memory Score | 4354 | |
|
AES
|
3182
2.40 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3479
5.44 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3570
28.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3406
47.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3253
3.34 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4052
2.74 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3383
93.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3263
14.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4506
4.08 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3374
105.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3617
96.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6461
444.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
3939
10.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2999
63.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
3517
8.77 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3300
2.47 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2813
410.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3802
11130.9 FPS |
|
|
HDR
|
3624
13.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3706
64.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3657
31.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3648
1.07 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3734
10.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5240
82.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4220
22.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11535 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11699 | |
| Integer Score | 13624 | |
| Floating Point Score | 12707 | |
| Memory Score | 5036 | |
|
AES
|
11699
8.81 GB/sec |
|
|
LZMA
|
11738
18.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14213
114.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
12374
171.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12898
13.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16151
10.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11795
327.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11640
52.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
14069
12.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
12192
381.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11982
318.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23232
1.60 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14507
40.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11534
243.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
13868
34.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
12337
9.21 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10476
1.53 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14890
43589.9 FPS |
|
|
HDR
|
12864
46.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13458
235.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11989
102.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
13527
3.95 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5211
14.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5463
79.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4488
24.0 GB/sec |