|
3512
Single-Core Score |
43803
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | McKnuty |
| Upload Date | Fri, 17 Jul 2020 05:40:34 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Memory | 96.00 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-E 02 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | Hewlett-Packard M60 v02.54 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2680 v3 |
| Topology | 2 Processors, 24 Cores, 48 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 63 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Haswell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 256 KB x 12 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3512 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3254 | |
| Integer Score | 3961 | |
| Floating Point Score | 3543 | |
| Memory Score | 2521 | |
|
AES
|
3254
2.45 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3613
5.64 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3868
31.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3424
47.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3687
3.79 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4609
3.12 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3782
104.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3757
17.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3993
3.62 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3812
119.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3874
102.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5645
388.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
3886
10.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3142
66.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
3331
8.31 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3250
2.43 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3307
482.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3735
10934.7 FPS |
|
|
HDR
|
4031
14.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3678
64.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4115
35.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3436
1.00 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1516
4.20 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3609
119.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2930
15.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 43803 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 39860 | |
| Integer Score | 56448 | |
| Floating Point Score | 51054 | |
| Memory Score | 5460 | |
|
AES
|
39860
30.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
85586
133.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
80018
643.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
54217
751.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
73997
76.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
47659
32.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
38007
1.05 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
38358
174.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
86263
78.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
48004
1.50 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
25252
670.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
73709
5.07 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
71132
197.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
62777
1.33 Tflops |
|
|
SFFT
|
78297
195.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
76471
57.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12522
1.83 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
23443
68627.0 FPS |
|
|
HDR
|
76351
276.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
58754
1.03 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
61165
523.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
77850
22.7 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5912
16.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3245
133.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8486
45.3 GB/sec |