|
6076
Single-Core Score |
52364
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | csoren73 |
| Upload Date | Wed, 15 Jul 2020 16:02:19 +0000 |
| Views | 20 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock X570 Steel Legend |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1800MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X570 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.60 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 3900X |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Maximum Frequency | 4.45 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 512 KB x 12 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 4 |
| Single-Core Score | 6076 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7289 | |
| Integer Score | 5619 | |
| Floating Point Score | 5760 | |
| Memory Score | 7277 | |
|
AES
|
7289
5.49 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5831
9.11 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5538
44.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5164
71.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4786
4.92 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7413
5.02 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4818
133.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4557
20.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6078
5.51 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4449
139.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5763
153.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8430
579.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
5806
16.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4825
102.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
5790
14.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5806
4.34 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5558
811.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5781
16925.2 FPS |
|
|
HDR
|
5445
19.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6489
113.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6285
53.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6036
1.76 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8088
22.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6050
71.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7876
42.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 52364 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 23256 | |
| Integer Score | 67452 | |
| Floating Point Score | 64071 | |
| Memory Score | 8130 | |
|
AES
|
23256
17.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
96348
150.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
79442
639.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
45147
626.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
77964
80.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
46159
31.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
69387
1.92 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
54584
247.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
89527
81.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
51928
1.62 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
44735
1.19 Gpixels/sec |
|
|
LLVM
|
113630
7.81 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
79705
221.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
44942
950.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
79120
197.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
88626
66.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
42500
6.21 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
57698
168903.3 FPS |
|
|
HDR
|
62270
225.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
71424
1.25 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
68059
582.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
77790
22.7 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
10593
29.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5945
72.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8535
45.6 GB/sec |