|
3463
Single-Core Score |
42820
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | McKnuty |
| Upload Date | Mon, 13 Jul 2020 22:38:22 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Memory | 96.00 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-E 02 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | Hewlett-Packard M60 v02.54 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2680 v3 |
| Topology | 2 Processors, 24 Cores, 48 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 63 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Haswell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 256 KB x 12 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3463 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3238 | |
| Integer Score | 3937 | |
| Floating Point Score | 3530 | |
| Memory Score | 2354 | |
|
AES
|
3238
2.44 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3576
5.59 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3858
31.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3389
47.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3708
3.81 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4644
3.14 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3751
104.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3753
17.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3988
3.61 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3686
115.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3812
101.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5662
389.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
3858
10.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3162
66.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
3356
8.37 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3244
2.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3167
462.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3746
10966.6 FPS |
|
|
HDR
|
3995
14.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3615
63.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4155
35.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3475
1.02 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1476
4.09 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3271
132.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2702
14.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 42820 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 30605 | |
| Integer Score | 56301 | |
| Floating Point Score | 49484 | |
| Memory Score | 5548 | |
|
AES
|
30605
23.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
85554
133.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
80733
649.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
49707
689.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
74605
76.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
46177
31.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
36576
1.01 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
41122
186.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
87032
78.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
47263
1.48 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
25687
682.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
74859
5.15 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
72098
199.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
61666
1.30 Tflops |
|
|
SFFT
|
79383
197.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
75426
56.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12191
1.78 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21859
63989.3 FPS |
|
|
HDR
|
71214
258.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
58372
1.02 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
55842
477.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
77892
22.8 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5993
16.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3250
133.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8771
46.8 GB/sec |