|
3450
Single-Core Score |
41496
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | McKnuty |
| Upload Date | Sun, 12 Jul 2020 21:20:50 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Memory | 96.00 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-E 02 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | Hewlett-Packard M60 v02.54 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2680 v3 |
| Topology | 2 Processors, 24 Cores, 48 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 63 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Haswell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 256 KB x 12 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3450 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2972 | |
| Integer Score | 3860 | |
| Floating Point Score | 3439 | |
| Memory Score | 2664 | |
|
AES
|
2972
2.24 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3587
5.60 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3692
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3258
45.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3597
3.70 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4599
3.11 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3668
101.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3655
16.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3856
3.49 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3718
116.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3740
99.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5526
380.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
3862
10.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3023
63.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
3306
8.24 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3153
2.35 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3215
469.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3559
10420.1 FPS |
|
|
HDR
|
3795
13.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3533
61.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4052
34.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3443
1.01 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1683
4.66 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3875
111.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2902
15.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 41496 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 29711 | |
| Integer Score | 54887 | |
| Floating Point Score | 46924 | |
| Memory Score | 6173 | |
|
AES
|
29711
22.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
85286
133.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
80014
643.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
49117
681.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
72241
74.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
44987
30.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
34247
949.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
37579
170.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
85635
77.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
47296
1.48 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
24956
663.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
73873
5.08 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
71417
198.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
40976
866.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
70998
177.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
75513
56.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
11894
1.74 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
22219
65044.8 FPS |
|
|
HDR
|
72905
264.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
58303
1.02 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
57938
495.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
77156
22.5 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6527
18.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4061
106.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8876
47.4 GB/sec |