|
6095
Single-Core Score |
52510
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | csoren73 |
| Upload Date | Sun, 12 Jul 2020 09:37:19 +0000 |
| Views | 31 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock X570 Steel Legend |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1800MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X570 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.60 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 3900X |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Maximum Frequency | 4.45 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 512 KB x 12 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 4 |
| Single-Core Score | 6095 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7297 | |
| Integer Score | 5681 | |
| Floating Point Score | 5694 | |
| Memory Score | 7325 | |
|
AES
|
7297
5.50 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5833
9.11 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5544
44.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5149
71.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4970
5.11 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7367
4.99 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4792
132.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4818
21.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6211
5.63 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4632
144.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5717
151.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8421
579.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
5806
16.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4837
102.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
5797
14.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5794
4.33 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5565
812.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5771
16895.8 FPS |
|
|
HDR
|
5345
19.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5977
104.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6259
53.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6031
1.76 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8103
22.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6132
70.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7913
42.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 52510 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22648 | |
| Integer Score | 67759 | |
| Floating Point Score | 64256 | |
| Memory Score | 8048 | |
|
AES
|
22648
17.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
96523
150.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
79353
638.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
45815
635.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
79313
81.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
46261
31.3 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
68626
1.90 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
58759
266.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
88787
80.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
50928
1.59 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
43898
1.17 Gpixels/sec |
|
|
LLVM
|
115582
7.95 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
78646
218.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
46802
989.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
73570
183.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
88737
66.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
42808
6.25 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
59333
173689.4 FPS |
|
|
HDR
|
61992
224.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
72965
1.28 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
68378
585.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
77803
22.7 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
10410
28.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5880
73.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8518
45.5 GB/sec |