|
3563
Single-Core Score |
37593
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | McKnuty |
| Upload Date | Tue, 07 Jul 2020 01:35:10 +0000 |
| Views | 5 |
| Notes | Enabled: Home Snoop Hyper-threading NUMA Disabled: C1E |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Memory | 96.00 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-E 02 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | Hewlett-Packard M60 v02.54 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2680 v3 |
| Topology | 2 Processors, 24 Cores, 48 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 63 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Haswell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 256 KB x 12 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3563 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3136 | |
| Integer Score | 3887 | |
| Floating Point Score | 3525 | |
| Memory Score | 2999 | |
|
AES
|
3136
2.36 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3762
5.88 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3800
30.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3463
48.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3821
3.93 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4121
2.79 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3785
104.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3772
17.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3580
3.24 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3644
113.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3716
98.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5714
392.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
3865
10.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3151
66.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
3475
8.66 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3165
2.36 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3275
478.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3736
10938.3 FPS |
|
|
HDR
|
3933
14.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3472
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4183
35.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3470
1.01 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1938
5.37 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4374
99.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3185
17.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 37593 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17664 | |
| Integer Score | 51694 | |
| Floating Point Score | 41272 | |
| Memory Score | 5328 | |
|
AES
|
17664
13.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
85444
133.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
80563
648.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
37056
513.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
73329
75.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
32845
22.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
36170
1.00 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
40430
183.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
80270
72.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
40309
1.26 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
23807
632.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
73885
5.08 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
71232
197.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20963
443.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
78479
195.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
75714
56.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12672
1.85 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
23275
68135.1 FPS |
|
|
HDR
|
52989
192.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
63171
1.11 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
36815
315.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
76750
22.4 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6239
17.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4300
100.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5640
30.1 GB/sec |