|
3582
Single-Core Score |
37462
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | McKnuty |
| Upload Date | Tue, 07 Jul 2020 01:02:43 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Memory | 96.00 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-E 02 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | Hewlett-Packard M60 v02.54 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2680 v3 |
| Topology | 2 Processors, 24 Cores, 48 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 63 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Haswell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 256 KB x 12 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3582 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3152 | |
| Integer Score | 3912 | |
| Floating Point Score | 3545 | |
| Memory Score | 2999 | |
|
AES
|
3152
2.37 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3741
5.84 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3829
30.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3446
47.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3813
3.92 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4512
3.05 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3726
103.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3821
17.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3720
3.37 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3504
109.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3713
98.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5697
391.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
3865
10.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3148
66.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
3491
8.70 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3232
2.41 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3334
487.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3704
10845.1 FPS |
|
|
HDR
|
3923
14.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3558
62.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4162
35.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3477
1.02 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1784
4.94 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4357
99.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3473
18.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 37462 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16204 | |
| Integer Score | 51971 | |
| Floating Point Score | 40793 | |
| Memory Score | 5136 | |
|
AES
|
16204
12.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
86297
134.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
83184
669.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
34637
480.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
74393
76.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
30589
20.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
33730
935.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
40405
183.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
80985
73.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
44711
1.40 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
25654
681.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
73787
5.07 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
73461
203.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
18847
398.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
78626
196.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
75220
56.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12451
1.82 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
24202
70849.1 FPS |
|
|
HDR
|
51882
188.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
67672
1.19 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
34370
294.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
77183
22.5 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6128
17.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4298
100.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5146
27.5 GB/sec |