|
3463
Single-Core Score |
31020
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | McKnuty |
| Upload Date | Mon, 06 Jul 2020 22:43:02 +0000 |
| Views | 4 |
| Notes | Hyper Threading Disabled. NUMA Disabled. Idle = Extended |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows Server 2019 Datacenter (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Memory | 96.00 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-E 02 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | Hewlett-Packard M60 v02.54 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2680 v3 |
| Topology | 2 Processors, 24 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 63 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Haswell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3463 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3233 | |
| Integer Score | 3888 | |
| Floating Point Score | 3518 | |
| Memory Score | 2480 | |
|
AES
|
3233
2.43 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3572
5.58 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3757
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3319
46.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3790
3.90 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4541
3.07 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3770
104.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3765
17.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4023
3.64 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3644
113.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3493
92.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5710
392.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
3762
10.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3165
66.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
3379
8.43 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3244
2.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3339
487.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3717
10881.8 FPS |
|
|
HDR
|
3901
14.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3474
60.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4062
34.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3485
1.02 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1518
4.21 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3373
128.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2980
15.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 31020 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 30897 | |
| Integer Score | 35562 | |
| Floating Point Score | 40601 | |
| Memory Score | 6461 | |
|
AES
|
30897
23.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
61368
95.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
40775
328.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
27546
382.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
74426
76.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
20732
14.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
29454
816.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
41671
189.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
76193
69.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13554
423.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9427
250.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
88335
6.07 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
36454
101.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
63097
1.33 Tflops |
|
|
SFFT
|
70354
175.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
66006
49.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6470
944.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
29262
85661.5 FPS |
|
|
HDR
|
36887
133.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
33607
588.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
61573
526.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
70811
20.7 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6991
19.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4061
106.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
9502
50.7 GB/sec |