|
3571
Single-Core Score |
27074
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | McKnuty |
| Upload Date | Mon, 06 Jul 2020 20:19:03 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows Server 2019 Datacenter (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z840 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 2129 |
| Memory | 96.00 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-E 02 |
| Southbridge | Intel X99 05 |
| BIOS | Hewlett-Packard M60 v02.54 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2680 v3 |
| Topology | 2 Processors, 24 Cores, 48 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 63 Stepping 2 |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Haswell-E/EP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 256 KB x 12 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3571 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3332 | |
| Integer Score | 3922 | |
| Floating Point Score | 3514 | |
| Memory Score | 2928 | |
|
AES
|
3332
2.51 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3688
5.76 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3776
30.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3386
47.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3860
3.97 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4452
3.01 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3780
104.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3741
17.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4042
3.66 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3642
113.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3594
95.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5743
394.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
3807
10.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3087
65.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
3431
8.55 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3236
2.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3342
488.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3691
10805.3 FPS |
|
|
HDR
|
3881
14.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3465
60.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4138
35.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3480
1.02 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1779
4.93 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4389
98.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3218
17.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 27074 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 18543 | |
| Integer Score | 30589 | |
| Floating Point Score | 37589 | |
| Memory Score | 5527 | |
|
AES
|
18543
14.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
74639
116.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
32454
261.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
26771
371.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
74347
76.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14383
9.73 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
33309
923.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
26824
121.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
78971
71.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
10738
335.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7066
187.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
71803
4.94 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
25185
69.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
27182
574.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
79338
197.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
74923
56.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12088
1.77 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
39281
114990.9 FPS |
|
|
HDR
|
29965
108.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
22113
387.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
37994
325.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
77570
22.7 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6370
17.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4345
99.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6102
32.6 GB/sec |