|
3359
Single-Core Score |
10885
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | sker |
| Upload Date | Mon, 06 Jul 2020 00:57:02 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 8.1 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Pavilion m7 Notebook PC |
| Motherboard | Hewlett-Packard 181C |
| Memory | 12.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Ivy Bridge 09 |
| Southbridge | Intel HM77 04 |
| BIOS | Insyde F.0A |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-3610QM |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.30 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 988B rPGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3359 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3026 | |
| Integer Score | 3402 | |
| Floating Point Score | 3062 | |
| Memory Score | 3790 | |
|
AES
|
3026
2.28 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3777
5.90 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3461
27.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3143
43.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2680
2.75 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3613
2.45 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2987
82.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2872
13.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3996
3.62 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3030
94.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3272
86.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5033
346.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
3538
9.81 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1981
41.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
2947
7.35 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2991
2.23 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2857
417.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3478
10181.9 FPS |
|
|
HDR
|
3678
13.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2993
52.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3900
33.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3179
928.5 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3737
10.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5727
75.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2545
13.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10885 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7872 | |
| Integer Score | 13382 | |
| Floating Point Score | 12168 | |
| Memory Score | 4095 | |
|
AES
|
7872
5.93 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15997
25.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16634
133.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
12035
166.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12227
12.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11773
7.97 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
12809
355.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12039
54.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10069
9.12 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
12504
390.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10291
273.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22421
1.54 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
15982
44.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6879
145.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
12890
32.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
12958
9.68 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12286
1.79 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16281
47662.5 FPS |
|
|
HDR
|
15229
55.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
12474
218.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9884
84.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
13553
3.96 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4197
11.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5829
74.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2808
15.0 GB/sec |