|
6535
Single-Core Score |
73906
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Linux x86 (64-bit) | |
| User | aaronjensen |
| Upload Date | Sat, 04 Jul 2020 15:33:22 +0000 |
| Views | 4 |
| Notes | More relaxed ram timings |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Pop!_OS 20.04 LTS 5.7.7-xanmod1 x86_64 |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Memory | 31.37 GB |
| BIOS | American Megatrends Inc. F12g |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 3950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 4 |
| Single-Core Score | 6535 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7176 | |
| Integer Score | 6254 | |
| Floating Point Score | 6383 | |
| Memory Score | 7234 | |
|
AES
|
7176
5.40 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5277
8.24 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5957
47.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5694
79.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5605
5.76 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7686
5.20 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5680
157.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5521
25.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5909
5.35 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4402
137.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7783
206.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
11872
816.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
6171
17.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4650
98.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
6769
16.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
6075
4.54 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5228
763.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6569
19230.9 FPS |
|
|
HDR
|
8038
29.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
7065
123.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7035
60.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6712
1.96 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7556
20.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5947
72.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8426
45.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 73906 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 26648 | |
| Integer Score | 103560 | |
| Floating Point Score | 80999 | |
| Memory Score | 8360 | |
|
AES
|
26648
20.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
116038
181.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
114067
917.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
63268
877.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
119757
123.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
72531
49.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
114352
3.17 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
103069
467.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
90168
81.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
82961
2.59 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
86440
2.30 Gpixels/sec |
|
|
LLVM
|
241005
16.6 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
113896
315.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
69231
1.46 Tflops |
|
|
SFFT
|
102732
256.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
119256
89.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
30835
4.50 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
72662
212709.2 FPS |
|
|
HDR
|
88365
320.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
112049
1.96 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
72311
618.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
110311
32.2 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
10392
28.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5842
74.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
9626
51.4 GB/sec |