|
6252
Single-Core Score |
60536
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | aaronjensen |
| Upload Date | Wed, 24 Jun 2020 05:55:00 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1900MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X570 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F12g |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 3950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4.72 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 4 |
| Single-Core Score | 6252 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7511 | |
| Integer Score | 5669 | |
| Floating Point Score | 5724 | |
| Memory Score | 8039 | |
|
AES
|
7511
5.66 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5877
9.18 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5560
44.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5291
73.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5023
5.16 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7147
4.84 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4923
136.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4701
21.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6012
5.45 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4582
143.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5745
152.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8418
578.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
5768
16.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4630
97.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
5754
14.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5767
4.31 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5527
807.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5852
17132.0 FPS |
|
|
HDR
|
5474
19.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6349
111.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6221
53.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6142
1.79 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9198
25.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6702
64.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8430
45.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 60536 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 24325 | |
| Integer Score | 78305 | |
| Floating Point Score | 74294 | |
| Memory Score | 8969 | |
|
AES
|
24325
18.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
115314
180.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
96929
779.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
53075
736.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
95401
98.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
52861
35.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
78356
2.17 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
64367
292.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
110735
100.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
62980
1.97 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
42866
1.14 Gpixels/sec |
|
|
LLVM
|
128122
8.81 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
91972
255.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
50826
1.07 Tflops |
|
|
SFFT
|
98694
246.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
112041
83.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
43588
6.36 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
66302
194091.5 FPS |
|
|
HDR
|
72996
264.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
85792
1.50 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
71283
609.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
95115
27.8 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
11966
33.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6574
65.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
9172
49.0 GB/sec |