|
6269
Single-Core Score |
60874
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | aaronjensen |
| Upload Date | Wed, 24 Jun 2020 05:51:42 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1900MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X570 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F12g |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 3950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4.72 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 4 |
| Single-Core Score | 6269 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7402 | |
| Integer Score | 5659 | |
| Floating Point Score | 5777 | |
| Memory Score | 8099 | |
|
AES
|
7402
5.57 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5926
9.26 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5466
44.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5189
72.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4949
5.09 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7080
4.79 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4859
134.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4679
21.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6171
5.59 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4633
144.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5737
152.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8470
582.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
5802
16.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4685
99.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
5730
14.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5777
4.31 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5638
823.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5841
17101.2 FPS |
|
|
HDR
|
5604
20.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6570
115.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6341
54.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
6014
1.76 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9264
25.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6702
64.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8558
45.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 60874 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 24311 | |
| Integer Score | 78870 | |
| Floating Point Score | 74592 | |
| Memory Score | 8944 | |
|
AES
|
24311
18.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
115979
181.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
98163
789.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
54642
757.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
94936
97.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
52991
35.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
79596
2.21 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
64633
293.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
111378
100.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
62523
1.95 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
42970
1.14 Gpixels/sec |
|
|
LLVM
|
129000
8.87 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
93233
258.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
50753
1.07 Tflops |
|
|
SFFT
|
98979
246.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
112210
83.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
43518
6.35 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
66334
194182.8 FPS |
|
|
HDR
|
74037
268.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
85887
1.50 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
71356
610.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
96831
28.3 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
11919
33.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6580
65.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
9125
48.7 GB/sec |