|
6230
Single-Core Score |
60367
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | aaronjensen |
| Upload Date | Wed, 24 Jun 2020 04:14:51 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1900MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X570 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F12g |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 3950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 4 |
| Single-Core Score | 6230 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7326 | |
| Integer Score | 5631 | |
| Floating Point Score | 5698 | |
| Memory Score | 8099 | |
|
AES
|
7326
5.52 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5791
9.05 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5556
44.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5199
72.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4961
5.10 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6935
4.69 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4866
134.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4723
21.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6226
5.64 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4482
140.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5707
151.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8384
576.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5765
16.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4655
98.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
5677
14.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5781
4.32 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5513
805.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5787
16940.8 FPS |
|
|
HDR
|
5527
20.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6342
111.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6218
53.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5966
1.74 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9255
25.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6686
64.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8586
45.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 60367 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 24301 | |
| Integer Score | 78085 | |
| Floating Point Score | 74082 | |
| Memory Score | 8946 | |
|
AES
|
24301
18.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
115187
179.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
97837
787.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
53366
740.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
96367
99.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
51740
35.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
75682
2.10 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
63985
290.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
110243
99.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
63317
1.98 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
42555
1.13 Gpixels/sec |
|
|
LLVM
|
127035
8.73 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
93777
260.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
48411
1.02 Tflops |
|
|
SFFT
|
99317
247.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
111452
83.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
43467
6.35 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
65852
192773.0 FPS |
|
|
HDR
|
74261
269.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
84581
1.48 Gpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
72235
618.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
96583
28.2 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
12007
33.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6535
66.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
9126
48.7 GB/sec |