|
3975
Single-Core Score |
22504
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | andreacantatore62 |
| Upload Date | Sun, 21 Jun 2020 15:04:57 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. TUF B450M-PLUS GAMING |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD B450 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 2006 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.01 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 3975 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4921 | |
| Integer Score | 3753 | |
| Floating Point Score | 3706 | |
| Memory Score | 4640 | |
|
AES
|
4921
3.71 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3789
5.92 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3948
31.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3677
51.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2747
2.82 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4179
2.83 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3107
86.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3029
13.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4434
4.02 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3274
102.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4023
106.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5295
364.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
4262
11.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2272
48.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
3063
7.64 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3683
2.75 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3740
546.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3938
11528.3 FPS |
|
|
HDR
|
4163
15.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4607
80.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4467
38.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4084
1.19 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4648
12.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4971
87.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4324
23.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 22504 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12155 | |
| Integer Score | 29142 | |
| Floating Point Score | 25543 | |
| Memory Score | 5598 | |
|
AES
|
12155
9.15 GB/sec |
|
|
LZMA
|
33407
52.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
38743
311.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24600
341.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
25680
26.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
20732
14.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
27364
758.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
25672
116.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
28553
25.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
29790
930.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22235
590.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
45896
3.16 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
36308
100.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13352
282.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
21769
54.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
32282
24.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
20934
3.06 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
30565
89475.1 FPS |
|
|
HDR
|
34093
123.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
34718
608.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18726
160.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
34792
10.2 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6612
18.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4920
88.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5393
28.8 GB/sec |