|
3054
Single-Core Score |
13360
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.3 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | Cronenberg |
| Upload Date | Mon, 09 Jan 2017 21:57:17 +0000 |
| Views | 16 |
| Notes | 6C_3,33GHz_3x16GB@1333MHz |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.12 (Build 16A323) |
| Model | Mac Pro (Mid 2010) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-F221BEC8 |
| Memory | 48.00 GB 1333 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. MP51.88Z.007F.B03.1010071432 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon W3680 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 44 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.33 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3054 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1893 | |
| Integer Score | 3295 | |
| Floating Point Score | 2553 | |
| Memory Score | 3553 | |
|
AES
|
1893
1.43 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3534
5.52 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3481
28.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3342
46.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2627
2.70 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4659
3.15 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2644
73.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2741
12.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3031
2.75 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3179
99.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3403
90.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
3754
258.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
3654
10.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
980
20.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
2176
5.43 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2184
1.63 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2335
341.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3793
11105.6 FPS |
|
|
HDR
|
2892
10.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3050
53.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3924
33.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3232
944.2 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2853
7.91 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6186
14.3 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
2542
13.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13360 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10732 | |
| Integer Score | 16300 | |
| Floating Point Score | 15307 | |
| Memory Score | 4483 | |
|
AES
|
10732
8.08 GB/sec |
|
|
LZMA
|
24545
38.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
25260
203.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
19204
266.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
17940
18.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
19108
12.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6221
172.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16640
75.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
7437
6.74 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20092
627.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16270
432.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
14510
997.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
23612
65.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5504
116.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
14247
35.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14392
10.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16668
2.43 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
27200
79624.1 FPS |
|
|
HDR
|
19136
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16180
283.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13435
115.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21678
6.33 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4123
11.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5997
13.9 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
3646
19.5 GB/sec |