|
4476
Single-Core Score |
14634
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.4.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | RasDimday |
| Upload Date | Fri, 05 Jun 2020 06:07:56 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX B250F GAMING |
| Memory | 20.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel B250 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1002 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700T |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.89 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4476 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4119 | |
| Integer Score | 4754 | |
| Floating Point Score | 4500 | |
| Memory Score | 3905 | |
|
AES
|
4119
3.10 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4535
7.08 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4600
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4252
59.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4801
4.93 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4695
3.18 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4307
119.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4642
21.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4907
4.45 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4634
144.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4605
122.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6634
456.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
4804
13.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4564
96.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4541
11.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4378
3.27 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4498
656.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4183
12246.8 FPS |
|
|
HDR
|
4717
17.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4531
79.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5077
43.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4092
1.20 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3598
9.97 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6208
69.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2666
14.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14634 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8734 | |
| Integer Score | 18389 | |
| Floating Point Score | 17034 | |
| Memory Score | 4057 | |
|
AES
|
8734
6.58 GB/sec |
|
|
LZMA
|
19703
30.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19945
160.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15123
209.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
18128
18.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13597
9.20 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17588
487.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16813
76.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17970
16.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20495
640.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13753
365.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32850
2.26 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20756
57.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12365
261.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
18618
46.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17035
12.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
18936
2.77 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
22357
65449.5 FPS |
|
|
HDR
|
19479
70.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18505
324.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10458
89.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19300
5.64 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3733
10.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5986
72.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2990
16.0 GB/sec |