|
6662
Single-Core Score |
31351
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Sat, 30 Mar 2019 05:37:11 +0000 |
| Views | 17 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2067MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6662 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6012 | |
| Integer Score | 6462 | |
| Floating Point Score | 6133 | |
| Memory Score | 8069 | |
|
AES
|
6012
4.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5973
9.33 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6039
48.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5653
78.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6405
6.58 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6840
4.63 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6255
173.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6103
27.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6818
6.18 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6107
190.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6154
163.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9641
662.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
6302
17.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6227
131.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
6349
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5743
4.29 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5941
867.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5956
17435.8 FPS |
|
|
HDR
|
6155
22.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6204
108.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6914
59.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5790
1.69 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7880
21.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9589
45.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6953
37.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 31351 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 24832 | |
| Integer Score | 38201 | |
| Floating Point Score | 36847 | |
| Memory Score | 9323 | |
|
AES
|
24832
18.7 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41066
64.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
42067
338.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
33077
458.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
35822
36.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
31604
21.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
37185
1.03 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
30725
139.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
40229
36.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
37649
1.18 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
31268
830.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
66550
4.58 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41466
115.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
31261
660.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
37554
93.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
36465
27.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
37618
5.49 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
44808
131170.0 FPS |
|
|
HDR
|
41950
152.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
37324
653.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
28714
245.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
38602
11.3 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
10357
28.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9651
44.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8109
43.3 GB/sec |