|
4682
Single-Core Score |
26191
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | alexodam |
| Upload Date | Sat, 30 Mar 2019 05:25:05 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X470-PRO |
| Memory | 48.00 GB DDR4 SDRAM 1497MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4406 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.15 GHz |
| Maximum Frequency | 4.14 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4682 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5807 | |
| Integer Score | 4472 | |
| Floating Point Score | 4514 | |
| Memory Score | 5124 | |
|
AES
|
5807
4.37 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4617
7.21 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4682
37.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4460
61.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3288
3.38 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4822
3.26 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3992
110.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3686
16.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5306
4.81 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3745
117.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4402
117.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6510
447.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
5000
13.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2796
59.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
3766
9.39 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4706
3.51 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4431
647.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4771
13967.1 FPS |
|
|
HDR
|
5052
18.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5496
96.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5489
47.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4882
1.43 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4980
13.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5722
75.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4722
25.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 26191 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12037 | |
| Integer Score | 33277 | |
| Floating Point Score | 31288 | |
| Memory Score | 6141 | |
|
AES
|
12037
9.06 GB/sec |
|
|
LZMA
|
36817
57.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
42815
344.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
27758
384.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
34195
35.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21433
14.5 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
35814
992.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
30485
138.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
34044
30.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
29437
919.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
20905
555.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
58378
4.01 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
43075
119.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14869
314.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
30102
75.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
44033
32.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
27483
4.01 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
43617
127684.4 FPS |
|
|
HDR
|
38125
138.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
38156
668.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
19574
167.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
42720
12.5 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7056
19.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5614
77.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5848
31.2 GB/sec |