|
4747
Single-Core Score |
27351
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | alexodam |
| Upload Date | Sat, 30 Mar 2019 02:44:04 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X470-PRO |
| Memory | 48.00 GB DDR4 SDRAM 1497MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4406 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.15 GHz |
| Maximum Frequency | 4.14 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4747 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6131 | |
| Integer Score | 4510 | |
| Floating Point Score | 4507 | |
| Memory Score | 5296 | |
|
AES
|
6131
4.62 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4887
7.63 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4684
37.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4459
61.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3342
3.44 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4792
3.24 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4010
111.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3706
16.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5325
4.83 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3719
116.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4490
119.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6554
450.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
5006
13.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2804
59.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
3711
9.25 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4702
3.51 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4442
648.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4785
14007.8 FPS |
|
|
HDR
|
4986
18.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5428
95.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5558
47.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4912
1.43 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5287
14.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5847
74.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4807
25.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 27351 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12871 | |
| Integer Score | 34722 | |
| Floating Point Score | 32789 | |
| Memory Score | 6230 | |
|
AES
|
12871
9.69 GB/sec |
|
|
LZMA
|
40291
62.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
42364
340.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
28408
393.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
37080
38.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22850
15.5 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
36094
1.00 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
29941
135.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
36708
33.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
30748
960.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22653
601.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
61085
4.20 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
44298
122.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
19700
416.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
31616
78.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
45240
33.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
28072
4.10 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
43806
128236.6 FPS |
|
|
HDR
|
38281
138.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
37482
656.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20473
175.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
43048
12.6 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6936
19.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5763
75.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6052
32.3 GB/sec |