|
5070
Single-Core Score |
16244
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.1 Pro for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | guoba321 |
| Upload Date | Sat, 30 Mar 2019 00:44:41 +0000 |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.14.4 (Build 18E226) |
| Model | iMac (27-inch Retina) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-42FD25EABCABB274 1.0 |
| Memory | 16.00 GB 1600 MHz DDR3 |
| BIOS | Apple Inc. 224.0.0.0.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.99 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5070 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4064 | |
| Integer Score | 5401 | |
| Floating Point Score | 5038 | |
| Memory Score | 4626 | |
|
AES
|
4064
3.06 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4975
7.77 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5321
42.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4835
67.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4973
5.11 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5582
3.78 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4596
127.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4589
20.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5986
5.42 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4684
146.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6118
162.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8805
605.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
5446
15.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4695
99.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
5528
13.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4499
3.36 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4328
632.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5762
16869.8 FPS |
|
|
HDR
|
4943
17.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5147
90.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5702
48.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4951
1.45 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4197
11.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6388
67.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3694
19.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 16244 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10447 | |
| Integer Score | 19997 | |
| Floating Point Score | 19183 | |
| Memory Score | 4844 | |
|
AES
|
10447
7.87 GB/sec |
|
|
LZMA
|
20835
32.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24655
198.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
18520
256.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
18461
19.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17086
11.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15597
432.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16875
76.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
19191
17.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18953
592.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
18933
503.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
33083
2.27 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
22724
63.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
14141
298.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
22219
55.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18894
14.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
19228
2.81 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
27768
81289.2 FPS |
|
|
HDR
|
18712
67.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
19487
341.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14096
120.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21594
6.31 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5065
14.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6228
69.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3605
19.3 GB/sec |