|
4692
Single-Core Score |
27087
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | alexodam |
| Upload Date | Fri, 29 Mar 2019 23:58:25 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X470-PRO |
| Memory | 48.00 GB DDR4 SDRAM 1397MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4406 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.10 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4692 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5893 | |
| Integer Score | 4457 | |
| Floating Point Score | 4480 | |
| Memory Score | 5239 | |
|
AES
|
5893
4.44 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4798
7.49 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4621
37.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4433
61.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3290
3.38 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4926
3.33 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3836
106.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3641
16.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5279
4.78 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3747
117.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4350
115.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6472
445.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4965
13.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2773
58.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
3711
9.25 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4650
3.47 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4398
642.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4707
13779.7 FPS |
|
|
HDR
|
5035
18.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5453
95.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5553
47.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4818
1.41 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5144
14.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5557
77.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5031
26.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 27087 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13286 | |
| Integer Score | 34059 | |
| Floating Point Score | 32807 | |
| Memory Score | 6269 | |
|
AES
|
13286
10.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
39657
61.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43090
346.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
28637
397.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36304
37.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22624
15.3 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
31056
860.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31380
142.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
36052
32.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
29118
909.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
21806
579.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
61834
4.25 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
43951
121.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
19294
407.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
30454
75.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
46223
34.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
28177
4.11 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
45303
132618.6 FPS |
|
|
HDR
|
38458
139.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
36848
645.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20468
175.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
43786
12.8 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7238
20.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5454
79.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6243
33.3 GB/sec |