|
6641
Single-Core Score |
31235
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Fri, 29 Mar 2019 06:48:19 +0000 |
| Views | 17 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2068MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6641 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5996 | |
| Integer Score | 6448 | |
| Floating Point Score | 6098 | |
| Memory Score | 8051 | |
|
AES
|
5996
4.52 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5954
9.30 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6030
48.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5540
76.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6296
6.47 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6921
4.68 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6273
173.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6113
27.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6821
6.18 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6106
190.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6143
163.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9672
665.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
6285
17.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5993
126.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
6227
15.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5815
4.34 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6003
876.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5926
17348.5 FPS |
|
|
HDR
|
6172
22.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6137
107.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6836
58.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5838
1.71 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7937
22.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9741
44.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6751
36.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 31235 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 23527 | |
| Integer Score | 38117 | |
| Floating Point Score | 36815 | |
| Memory Score | 9305 | |
|
AES
|
23527
17.7 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41192
64.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
42393
341.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32759
454.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36004
37.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
31282
21.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
36901
1.02 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31147
141.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
39947
36.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
36542
1.14 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
31169
828.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
66532
4.57 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41968
116.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
31034
656.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
37230
92.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
36750
27.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
36950
5.40 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
44871
131353.1 FPS |
|
|
HDR
|
41236
149.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
37373
654.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
29125
249.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
39324
11.5 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
10321
28.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9718
44.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8035
42.9 GB/sec |