|
6618
Single-Core Score |
30844
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Fri, 29 Mar 2019 06:21:52 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2068MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6618 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5994 | |
| Integer Score | 6407 | |
| Floating Point Score | 6123 | |
| Memory Score | 7990 | |
|
AES
|
5994
4.51 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5938
9.28 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6013
48.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5613
77.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6311
6.49 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6805
4.61 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6187
171.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5978
27.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6819
6.18 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6031
188.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6064
161.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9628
662.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
6265
17.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6212
131.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
6314
15.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5722
4.27 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6004
876.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5975
17491.5 FPS |
|
|
HDR
|
6128
22.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6228
109.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6838
58.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5761
1.68 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7717
21.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9714
44.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6805
36.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 30844 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22715 | |
| Integer Score | 37825 | |
| Floating Point Score | 36205 | |
| Memory Score | 9129 | |
|
AES
|
22715
17.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
40839
63.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
41740
335.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32564
451.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
35920
36.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
30593
20.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
37774
1.05 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
30992
140.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
39241
35.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
35907
1.12 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
31118
826.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
66469
4.57 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41213
114.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
28764
608.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
37077
92.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
36286
27.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
37669
5.50 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
44395
129960.3 FPS |
|
|
HDR
|
40778
147.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
36934
647.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
28134
240.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
38982
11.4 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9947
27.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9698
44.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7888
42.1 GB/sec |