|
6912
Single-Core Score |
33264
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Linux x86 (64-bit) | |
| User | job1957 |
| Upload Date | Thu, 28 Mar 2019 23:07:14 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Manjaro Linux 4.19.30-1-MANJARO x86_64 |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z370 AORUS Gaming 7 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z370 AORUS Gaming 7 |
| Memory | 31.28 GB |
| BIOS | American Megatrends Inc. F11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 4.90 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6912 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5658 | |
| Integer Score | 7091 | |
| Floating Point Score | 6569 | |
| Memory Score | 7338 | |
|
AES
|
5658
4.26 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5538
8.65 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6427
51.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
6521
90.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
7042
7.24 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
8742
5.92 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6966
193.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
7064
32.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6082
5.51 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5921
185.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7935
210.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
11875
816.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
6778
18.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6575
139.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
7286
18.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
6052
4.52 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5390
787.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6335
18546.4 FPS |
|
|
HDR
|
8110
29.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6774
118.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7212
61.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5813
1.70 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7356
20.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9046
47.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5938
31.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 33264 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 23260 | |
| Integer Score | 42470 | |
| Floating Point Score | 37464 | |
| Memory Score | 8753 | |
|
AES
|
23260
17.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
38868
60.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
47021
378.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
38622
535.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
42388
43.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
37022
25.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
45408
1.26 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
44175
200.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
20068
18.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
39906
1.25 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
46091
1.22 Gpixels/sec |
|
|
LLVM
|
87385
6.01 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
48058
133.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
26473
559.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
35707
89.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
42180
31.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
37766
5.51 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
50027
146447.1 FPS |
|
|
HDR
|
44926
162.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
43548
762.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
27062
231.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
36458
10.6 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9530
26.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8933
48.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7878
42.1 GB/sec |