|
3658
Single-Core Score |
15953
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | thezeek93 |
| Upload Date | Wed, 27 Mar 2019 21:30:57 +0000 |
| Views | 33 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock B450 Pro4 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1065MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD B450 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P1.50 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 1600 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 1 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Maximum Frequency | 3.56 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Summit Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 512 KB x 6 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 3658 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4975 | |
| Integer Score | 3521 | |
| Floating Point Score | 3488 | |
| Memory Score | 3895 | |
|
AES
|
4975
3.75 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3593
5.61 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3810
30.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3502
48.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2656
2.73 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3664
2.48 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3215
89.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2985
13.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4179
3.79 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3218
100.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3408
90.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4582
315.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
3863
10.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2177
46.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
3015
7.52 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3712
2.77 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3629
530.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3883
11369.3 FPS |
|
|
HDR
|
3327
12.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4184
73.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4094
35.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3913
1.14 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4147
11.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3848
112.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3704
19.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15953 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11575 | |
| Integer Score | 20326 | |
| Floating Point Score | 17715 | |
| Memory Score | 4565 | |
|
AES
|
11575
8.72 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21694
33.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24488
197.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16642
230.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
17799
18.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
15219
10.3 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18498
512.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
17789
80.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
23867
21.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19433
607.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16127
428.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
34263
2.36 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
24625
68.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
7963
168.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
16494
41.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19970
14.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17594
2.57 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
23396
68488.8 FPS |
|
|
HDR
|
25478
92.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20465
358.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14417
123.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
21181
6.19 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5149
14.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3916
110.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4718
25.2 GB/sec |