|
6664
Single-Core Score |
31192
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Wed, 27 Mar 2019 08:56:10 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2100MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6664 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6015 | |
| Integer Score | 6462 | |
| Floating Point Score | 6133 | |
| Memory Score | 8076 | |
|
AES
|
6015
4.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5932
9.27 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6005
48.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5650
78.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6436
6.62 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6857
4.64 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6270
173.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6127
27.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6861
6.22 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6095
190.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6156
163.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9619
661.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
6283
17.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6142
129.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
6277
15.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5798
4.33 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6021
879.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5950
17420.1 FPS |
|
|
HDR
|
6181
22.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6213
108.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6836
58.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5844
1.71 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7878
21.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9692
44.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6901
36.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 31192 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 23612 | |
| Integer Score | 38176 | |
| Floating Point Score | 36589 | |
| Memory Score | 9276 | |
|
AES
|
23612
17.8 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41323
64.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
42061
338.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32728
453.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36024
37.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
30889
20.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
38324
1.06 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31169
141.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
39802
36.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
36091
1.13 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
31844
846.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
67175
4.62 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41255
114.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
30471
644.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
37509
93.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
36130
27.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
36505
5.33 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
44906
131457.8 FPS |
|
|
HDR
|
40641
147.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
38083
667.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
28279
242.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
39675
11.6 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
10143
28.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9700
44.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8114
43.3 GB/sec |