|
6590
Single-Core Score |
30693
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Wed, 27 Mar 2019 08:26:34 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2050MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6590 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6013 | |
| Integer Score | 6476 | |
| Floating Point Score | 6158 | |
| Memory Score | 7642 | |
|
AES
|
6013
4.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5964
9.32 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5936
47.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5621
78.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6424
6.60 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6853
4.64 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6286
174.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6164
28.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6867
6.22 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6191
193.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6218
165.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9578
658.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
6332
17.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6132
129.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
6348
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5796
4.33 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5994
875.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5963
17457.0 FPS |
|
|
HDR
|
6198
22.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6477
113.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6796
58.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5791
1.69 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7593
21.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8937
48.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6578
35.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 30693 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22212 | |
| Integer Score | 37541 | |
| Floating Point Score | 36340 | |
| Memory Score | 8935 | |
|
AES
|
22212
16.7 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41008
64.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
41849
336.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32124
445.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36212
37.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
29339
19.9 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
34845
966.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31477
142.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
39469
35.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
35466
1.11 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
30916
821.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
66933
4.60 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
42114
116.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
29989
633.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
37098
92.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
36539
27.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
37288
5.45 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
44962
131622.3 FPS |
|
|
HDR
|
40778
147.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
37199
651.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
27508
235.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
38874
11.4 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9798
27.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9231
46.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7887
42.1 GB/sec |