|
6591
Single-Core Score |
30644
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Wed, 27 Mar 2019 08:18:25 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2049MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6591 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5999 | |
| Integer Score | 6471 | |
| Floating Point Score | 6143 | |
| Memory Score | 7680 | |
|
AES
|
5999
4.52 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5961
9.31 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6038
48.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5650
78.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6383
6.56 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6786
4.59 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6214
172.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6129
27.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6897
6.25 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6168
192.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6210
165.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9629
662.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
6325
17.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6225
131.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
6322
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5814
4.34 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5950
868.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5970
17476.7 FPS |
|
|
HDR
|
6204
22.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6235
109.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6836
58.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5803
1.70 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7455
20.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9127
47.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6659
35.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 30644 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 21880 | |
| Integer Score | 37612 | |
| Floating Point Score | 36167 | |
| Memory Score | 8874 | |
|
AES
|
21880
16.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
40831
63.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
42206
339.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32078
444.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
35658
36.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
29003
19.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
37347
1.04 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31151
141.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
38882
35.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
36196
1.13 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
30753
817.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
66864
4.60 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41655
115.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
28515
602.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
37613
93.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
36781
27.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
37126
5.42 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
44943
131566.5 FPS |
|
|
HDR
|
40488
146.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
37335
654.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
27327
233.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
38944
11.4 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9672
26.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9215
47.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7841
41.9 GB/sec |