|
6687
Single-Core Score |
31418
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Tue, 26 Mar 2019 02:00:09 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2067MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6687 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6116 | |
| Integer Score | 6539 | |
| Floating Point Score | 6218 | |
| Memory Score | 7868 | |
|
AES
|
6116
4.61 GB/sec |
|
|
LZMA
|
6052
9.45 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6121
49.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5645
78.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6495
6.68 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6916
4.68 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6313
175.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6109
27.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6962
6.31 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6163
192.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6257
166.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9818
675.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
6410
17.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6340
134.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
6260
15.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5833
4.36 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6103
891.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6095
17844.4 FPS |
|
|
HDR
|
6285
22.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6290
110.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6975
59.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5852
1.71 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7672
21.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9452
45.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6719
35.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 31418 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22823 | |
| Integer Score | 38494 | |
| Floating Point Score | 37162 | |
| Memory Score | 9027 | |
|
AES
|
22823
17.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41468
64.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
42774
344.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32422
449.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36564
37.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
30399
20.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
39771
1.10 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31510
143.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
40282
36.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
36077
1.13 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
31378
833.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
68133
4.68 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
42538
117.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
30433
643.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
37885
94.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
37303
27.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
37896
5.53 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
45880
134307.6 FPS |
|
|
HDR
|
41433
150.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
38469
673.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
28478
243.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
39834
11.6 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9895
27.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9418
46.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7895
42.2 GB/sec |