|
6707
Single-Core Score |
31483
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Mon, 25 Mar 2019 21:20:05 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2067MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6707 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6091 | |
| Integer Score | 6583 | |
| Floating Point Score | 6273 | |
| Memory Score | 7791 | |
|
AES
|
6091
4.59 GB/sec |
|
|
LZMA
|
6054
9.46 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6154
49.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5720
79.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6551
6.73 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6925
4.69 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6365
176.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6242
28.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6945
6.29 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6178
193.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6353
168.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9819
675.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
6446
17.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6339
134.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
6422
16.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5927
4.43 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6132
895.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6046
17700.1 FPS |
|
|
HDR
|
6310
22.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6382
111.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7097
60.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5891
1.72 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7624
21.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9372
46.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6621
35.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 31483 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22475 | |
| Integer Score | 38732 | |
| Floating Point Score | 37145 | |
| Memory Score | 8930 | |
|
AES
|
22475
16.9 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41696
65.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43182
347.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32786
454.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
37056
38.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
30629
20.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
39171
1.09 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
32075
145.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
39023
35.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
37193
1.16 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
31195
828.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
68547
4.71 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
43640
121.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
30260
639.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
38132
95.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
37826
28.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
38421
5.61 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
45534
133295.9 FPS |
|
|
HDR
|
41098
149.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
38688
677.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
27941
239.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
39691
11.6 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9797
27.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9273
46.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7840
41.9 GB/sec |