|
6680
Single-Core Score |
30979
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Mon, 25 Mar 2019 20:31:09 +0000 |
| Views | 20 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2066MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6680 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6072 | |
| Integer Score | 6565 | |
| Floating Point Score | 6256 | |
| Memory Score | 7729 | |
|
AES
|
6072
4.57 GB/sec |
|
|
LZMA
|
6004
9.38 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6139
49.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5717
79.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6546
6.73 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6793
4.60 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6336
175.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6219
28.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6947
6.29 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6262
195.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6311
167.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9822
675.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
6442
17.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6311
133.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
6390
15.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5924
4.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6133
895.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6051
17715.3 FPS |
|
|
HDR
|
6265
22.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6285
110.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7070
60.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5952
1.74 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7485
20.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9356
46.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6594
35.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 30979 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22083 | |
| Integer Score | 37972 | |
| Floating Point Score | 36752 | |
| Memory Score | 8809 | |
|
AES
|
22083
16.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41139
64.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43253
348.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32698
453.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36730
37.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
30303
20.5 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
36003
998.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31597
143.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
39420
35.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
35750
1.12 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
30597
812.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
67248
4.62 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
42068
116.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
29760
629.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
38134
95.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
37470
28.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
37188
5.43 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
45875
134293.9 FPS |
|
|
HDR
|
41017
148.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
37841
662.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
27142
232.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
40035
11.7 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9693
26.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9157
47.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7704
41.1 GB/sec |