|
6683
Single-Core Score |
31188
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | brett2032 |
| Upload Date | Mon, 25 Mar 2019 20:10:57 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Motherboard | EVGA INTERNATIONAL CO.,LTD 121-KS-E375 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 2067MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.11 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6683 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6058 | |
| Integer Score | 6562 | |
| Floating Point Score | 6253 | |
| Memory Score | 7759 | |
|
AES
|
6058
4.56 GB/sec |
|
|
LZMA
|
6052
9.45 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6159
49.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5641
78.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
6383
6.56 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6771
4.58 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6299
174.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
6261
28.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
7088
6.42 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
6275
196.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6316
167.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9819
675.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
6452
17.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6347
134.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
6354
15.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5925
4.43 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6101
890.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6040
17681.8 FPS |
|
|
HDR
|
6320
22.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6443
112.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6940
59.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5876
1.72 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7536
20.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9263
46.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6694
35.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 31188 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 21717 | |
| Integer Score | 38619 | |
| Floating Point Score | 36544 | |
| Memory Score | 8801 | |
|
AES
|
21717
16.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
41140
64.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43083
346.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32321
448.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36772
37.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
30802
20.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
39322
1.09 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
33160
150.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
39084
35.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
37643
1.18 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
30837
819.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
68241
4.69 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
42020
116.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
29408
621.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
37798
94.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
36986
27.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
36275
5.30 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
45371
132818.7 FPS |
|
|
HDR
|
40661
147.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
38907
681.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
27120
232.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
40049
11.7 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9552
26.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
9294
46.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7681
41.0 GB/sec |