|
4682
Single-Core Score |
26584
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | alexodam |
| Upload Date | Mon, 25 Mar 2019 04:57:40 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X470-PRO |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1397MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4406 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.10 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4682 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5999 | |
| Integer Score | 4416 | |
| Floating Point Score | 4455 | |
| Memory Score | 5293 | |
|
AES
|
5999
4.52 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4803
7.50 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4591
36.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4386
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3297
3.39 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4785
3.24 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3949
109.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3525
16.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5202
4.71 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3626
113.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4334
115.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6458
444.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
4907
13.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2771
58.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
3678
9.17 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4640
3.47 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4391
641.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4693
13740.9 FPS |
|
|
HDR
|
4932
17.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5360
93.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5540
47.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4844
1.41 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5176
14.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5521
78.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5191
27.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 26584 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13255 | |
| Integer Score | 33147 | |
| Floating Point Score | 32502 | |
| Memory Score | 6271 | |
|
AES
|
13255
9.98 GB/sec |
|
|
LZMA
|
39386
61.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
41144
331.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
27608
382.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36474
37.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21752
14.7 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
37467
1.04 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
28580
129.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
35852
32.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
26304
821.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
19847
527.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
61191
4.21 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
40426
112.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
19442
411.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
31695
79.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
45363
33.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
27844
4.07 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
43743
128051.8 FPS |
|
|
HDR
|
38019
137.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
35073
614.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20471
175.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
43563
12.7 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7356
20.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5411
80.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6198
33.1 GB/sec |