|
4757
Single-Core Score |
27297
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | alexodam |
| Upload Date | Sat, 23 Mar 2019 03:45:46 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X470-PRO |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1397MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4406 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.10 GHz |
| Maximum Frequency | 4.19 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4757 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5581 | |
| Integer Score | 4521 | |
| Floating Point Score | 4574 | |
| Memory Score | 5357 | |
|
AES
|
5581
4.20 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5002
7.81 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4734
38.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4484
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3383
3.48 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4994
3.38 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3973
110.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3614
16.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5382
4.88 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3608
112.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4323
114.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6713
461.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
5034
14.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2830
59.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
3774
9.41 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4747
3.55 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4511
658.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4834
14150.9 FPS |
|
|
HDR
|
5065
18.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5504
96.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5685
48.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5008
1.46 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5259
14.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5633
76.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5191
27.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 27297 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13534 | |
| Integer Score | 34065 | |
| Floating Point Score | 33433 | |
| Memory Score | 6305 | |
|
AES
|
13534
10.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
40362
63.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
42587
342.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
27377
379.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36973
38.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21851
14.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
36669
1.02 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
30124
136.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
37418
33.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
26870
839.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
20779
552.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
62623
4.31 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
44454
123.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
19900
420.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
32161
80.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
46438
34.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
28266
4.13 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
47786
139888.7 FPS |
|
|
HDR
|
38390
139.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
37763
661.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20278
173.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
44224
12.9 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7388
20.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5454
79.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6221
33.2 GB/sec |