|
5323
Single-Core Score |
30896
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Sat, 23 Mar 2019 02:16:58 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock X470 Taichi |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1700MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.00 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.35 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 5323 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7009 | |
| Integer Score | 4788 | |
| Floating Point Score | 4720 | |
| Memory Score | 7009 | |
|
AES
|
7009
5.28 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5162
8.06 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4902
39.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4804
66.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3469
3.57 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5452
3.69 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4242
117.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3877
17.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5573
5.05 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4011
125.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4641
123.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7054
485.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
5255
14.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2896
61.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
3949
9.85 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4869
3.64 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4613
673.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4953
14501.5 FPS |
|
|
HDR
|
5317
19.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5767
101.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5829
49.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5117
1.49 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7627
21.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6505
66.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6941
37.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 30896 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22584 | |
| Integer Score | 38256 | |
| Floating Point Score | 36224 | |
| Memory Score | 8421 | |
|
AES
|
22584
17.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
47325
73.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
45275
364.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32182
446.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
38776
39.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
30763
20.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
35248
977.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31288
142.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
44529
40.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
29737
929.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
27817
739.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
66352
4.56 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
44328
122.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20359
430.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
32954
82.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
49097
36.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
29368
4.29 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
49151
143885.0 FPS |
|
|
HDR
|
45763
165.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
35995
630.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
29422
251.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
46604
13.6 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
10619
29.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6605
65.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
8517
45.5 GB/sec |