|
4597
Single-Core Score |
26758
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | alexodam |
| Upload Date | Sat, 23 Mar 2019 02:16:43 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X470-PRO |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1397MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4406 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.10 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4597 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5712 | |
| Integer Score | 4315 | |
| Floating Point Score | 4477 | |
| Memory Score | 5134 | |
|
AES
|
5712
4.30 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3807
5.95 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4467
35.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4258
59.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3279
3.37 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4621
3.13 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3839
106.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3597
16.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5204
4.72 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3925
122.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4313
114.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6342
436.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
4924
13.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2763
58.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
3677
9.17 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4640
3.47 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4354
635.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4708
13783.4 FPS |
|
|
HDR
|
4990
18.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5512
96.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5587
47.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4867
1.42 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4930
13.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5545
78.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4952
26.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 26758 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13674 | |
| Integer Score | 33612 | |
| Floating Point Score | 32314 | |
| Memory Score | 6272 | |
|
AES
|
13674
10.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
40246
62.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43673
351.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
27417
380.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36678
37.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
20816
14.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
38138
1.06 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
28540
129.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
35465
32.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
27874
870.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
20832
553.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
61372
4.22 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41084
113.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
16127
340.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
31561
78.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
45647
34.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
28314
4.13 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
46816
137047.7 FPS |
|
|
HDR
|
37448
135.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
35942
629.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20962
179.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
44220
12.9 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7270
20.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5466
79.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6210
33.2 GB/sec |