|
4661
Single-Core Score |
14054
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Fri, 22 Mar 2019 14:12:29 +0000 |
| Views | 16 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | LENOVO 20KGCTO1WW |
| Motherboard | LENOVO 20KGCTO1WW |
| Memory | 15.86 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | LENOVO N23ET59W (1.34 ) |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4661 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4585 | |
| Integer Score | 5040 | |
| Floating Point Score | 4786 | |
| Memory Score | 3641 | |
|
AES
|
4585
3.45 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4757
7.43 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4826
38.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4307
59.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5038
5.18 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4800
3.25 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5013
139.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4703
21.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5498
4.98 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4793
149.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4863
129.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7540
518.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4938
13.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4834
102.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
4635
11.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4614
3.45 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4748
693.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4706
13776.3 FPS |
|
|
HDR
|
4949
17.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4896
85.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5093
43.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4630
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4015
11.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3011
143.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3994
21.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14054 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13806 | |
| Integer Score | 17347 | |
| Floating Point Score | 15372 | |
| Memory Score | 4731 | |
|
AES
|
13806
10.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17814
27.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18933
152.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14807
205.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15315
15.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16743
11.3 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16225
449.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14346
65.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
16915
15.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17948
560.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15469
411.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28151
1.94 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18855
52.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9931
209.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
15135
37.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16223
12.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16031
2.34 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19087
55876.5 FPS |
|
|
HDR
|
19689
71.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15177
265.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12177
104.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17656
5.16 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5402
15.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4345
99.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4512
24.1 GB/sec |