|
4661
Single-Core Score |
26732
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | alexodam |
| Upload Date | Fri, 22 Mar 2019 06:21:29 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X470-PRO |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1400MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4207 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4.01 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4661 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6018 | |
| Integer Score | 4416 | |
| Floating Point Score | 4385 | |
| Memory Score | 5285 | |
|
AES
|
6018
4.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4746
7.41 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4507
36.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4296
59.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3284
3.38 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4876
3.30 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3839
106.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3569
16.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5207
4.72 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3771
117.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4366
116.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6522
448.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4890
13.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2716
57.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
3575
8.91 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4551
3.40 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4295
627.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4615
13512.6 FPS |
|
|
HDR
|
4849
17.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5376
94.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5459
46.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4810
1.40 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5172
14.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5612
77.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5086
27.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 26732 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14310 | |
| Integer Score | 33077 | |
| Floating Point Score | 32901 | |
| Memory Score | 6310 | |
|
AES
|
14310
10.8 GB/sec |
|
|
LZMA
|
39952
62.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
41786
336.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
27387
379.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
37224
38.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
21871
14.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
35030
971.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
27819
126.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
36737
33.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
24972
780.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
20928
556.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
62364
4.29 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
39494
109.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
18642
394.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
31988
79.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
47075
35.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
27752
4.05 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
47011
137619.5 FPS |
|
|
HDR
|
38115
138.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
34639
606.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20790
177.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
44938
13.1 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7397
20.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5408
80.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6282
33.5 GB/sec |