|
4580
Single-Core Score |
26587
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | alexodam |
| Upload Date | Fri, 22 Mar 2019 06:10:32 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME X470-PRO |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1334MHz |
| Northbridge | AMD Ryzen SOC 00 |
| Southbridge | AMD X470 51 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 4207 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 2700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 8 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4.00 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Pinnacle Ridge |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Single-Core Score | 4580 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5716 | |
| Integer Score | 4357 | |
| Floating Point Score | 4376 | |
| Memory Score | 5103 | |
|
AES
|
5716
4.30 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4772
7.45 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4513
36.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4311
59.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3231
3.32 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4677
3.17 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3812
105.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3523
16.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5156
4.67 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3504
109.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4384
116.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6481
445.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4851
13.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2709
57.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
3637
9.07 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4531
3.38 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4264
622.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4631
13557.5 FPS |
|
|
HDR
|
4839
17.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5355
93.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5409
46.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4769
1.39 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5055
14.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5442
79.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4831
25.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 26587 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13464 | |
| Integer Score | 33281 | |
| Floating Point Score | 32386 | |
| Memory Score | 6108 | |
|
AES
|
13464
10.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
39533
61.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
39792
320.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
27723
384.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
36413
37.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
20856
14.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
37104
1.03 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
28861
131.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
36892
33.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
26969
842.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
20606
547.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
61667
4.24 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41187
114.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20192
426.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
31575
78.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
46982
35.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
27814
4.06 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
47125
137953.1 FPS |
|
|
HDR
|
37564
136.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
32492
569.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
20182
172.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
40528
11.8 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7136
19.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5370
80.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5947
31.8 GB/sec |