|
4454
Single-Core Score |
13262
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Tranklukator |
| Upload Date | Thu, 21 Mar 2019 17:38:54 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 7 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97M-D3H |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97M-D3H |
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 934MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel Z97 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F8 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4590 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.30 GHz |
| Maximum Frequency | 3.70 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4454 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3968 | |
| Integer Score | 4461 | |
| Floating Point Score | 4032 | |
| Memory Score | 5193 | |
|
AES
|
3968
2.99 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4294
6.71 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4310
34.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3940
54.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4386
4.51 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4356
2.95 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4317
119.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4023
18.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4651
4.21 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4173
130.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4357
115.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6952
478.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4375
12.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3752
79.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
4126
10.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3617
2.70 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3730
544.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4126
12080.9 FPS |
|
|
HDR
|
4435
16.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4060
71.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4666
39.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3895
1.14 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4698
13.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6801
63.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4383
23.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13262 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13588 | |
| Integer Score | 15892 | |
| Floating Point Score | 14234 | |
| Memory Score | 5807 | |
|
AES
|
13588
10.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
14999
23.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16402
132.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13725
190.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16315
16.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12657
8.56 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16613
460.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15265
69.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17112
15.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15191
474.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13532
359.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
25669
1.76 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
16255
45.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12515
264.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
15832
39.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
13870
10.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12926
1.89 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
15759
46134.4 FPS |
|
|
HDR
|
15696
56.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15015
263.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12286
105.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
14799
4.32 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6421
17.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6679
64.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4567
24.4 GB/sec |