|
5564
Single-Core Score |
18270
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.0.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | haneybd87 |
| Upload Date | Mon, 05 Dec 2016 07:50:42 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 7 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170X-Gaming 7 |
| Memory | 31.96 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID191F 07 |
| Southbridge | Intel IDA145 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F20 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5564 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5144 | |
| Integer Score | 5277 | |
| Floating Point Score | 5346 | |
| Memory Score | 6640 | |
|
AES
|
5144
3.87 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5103
7.97 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5242
42.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5268
73.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5168
5.31 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5700
3.86 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5444
150.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5290
24.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4941
4.48 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5104
159.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5415
143.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5240
360.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
5454
15.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5523
116.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5326
13.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5092
3.80 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5269
769.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5206
15241.1 FPS |
|
|
HDR
|
5273
19.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5448
95.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5963
51.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5074
1.48 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6349
17.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7961
18.4 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
5793
30.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18270 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17921 | |
| Integer Score | 20708 | |
| Floating Point Score | 21972 | |
| Memory Score | 7318 | |
|
AES
|
17921
13.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
23712
37.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
24228
194.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21609
299.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
21182
21.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
20339
13.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
23447
650.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19608
89.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13511
12.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20519
641.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
18459
490.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
20279
1.39 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
24382
67.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
18349
387.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
22660
56.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
22638
16.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22098
3.23 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
26996
79027.5 FPS |
|
|
HDR
|
24446
88.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20926
366.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18283
156.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
22727
6.64 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7932
22.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7956
18.4 Moperations/sec |
|
|
Memory Bandwidth
|
6212
33.2 GB/sec |