|
4523
Single-Core Score |
15849
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.3.3 for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | arnd13 |
| Upload Date | Thu, 21 Mar 2019 00:57:53 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.14.4 (Build 18E220a) |
| Model | iMac16,2 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-FFE5EF870D7BA81A iMac16,2 |
| Memory | 16.00 GB 2133 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM162.88Z.0221.B00.1809171530 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6770HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.60 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4523 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2941 | |
| Integer Score | 4678 | |
| Floating Point Score | 4584 | |
| Memory Score | 4478 | |
|
AES
|
2941
2.22 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4025
6.29 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4474
36.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4296
59.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4414
4.54 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5269
3.57 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3918
108.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3932
17.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5061
4.59 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4052
126.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5463
145.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7398
508.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4781
13.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4707
99.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4562
11.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4186
3.13 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3988
582.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4931
14435.8 FPS |
|
|
HDR
|
5220
18.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4756
83.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4830
41.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4223
1.23 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4467
12.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5022
86.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4005
21.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15849 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13986 | |
| Integer Score | 19037 | |
| Floating Point Score | 18791 | |
| Memory Score | 4731 | |
|
AES
|
13986
10.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17036
26.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19552
157.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16935
234.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15788
16.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
25293
17.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15392
426.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15167
68.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
19363
17.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16149
504.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
21843
580.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32098
2.21 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
19656
54.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
16383
346.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
18449
46.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17845
13.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17087
2.50 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
23693
69360.1 FPS |
|
|
HDR
|
21201
76.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18896
331.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
17979
153.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18574
5.43 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5599
15.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4890
88.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3870
20.7 GB/sec |