|
4756
Single-Core Score |
14678
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.3 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | scrummuh |
| Upload Date | Wed, 20 Mar 2019 16:49:57 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Education (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z270X-Gaming 7 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z270X-Gaming 7 |
| Memory | 15.96 GB DDR4 SDRAM 1502MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel Z270 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F9e |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.50 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4756 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5071 | |
| Integer Score | 4725 | |
| Floating Point Score | 4562 | |
| Memory Score | 5038 | |
|
AES
|
5071
3.82 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4058
6.34 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3875
31.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3858
53.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4451
4.58 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4805
3.25 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4287
118.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5083
23.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5113
4.63 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4981
155.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4666
124.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6799
467.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5431
15.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4391
92.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5525
13.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4554
3.40 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4203
613.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4067
11907.9 FPS |
|
|
HDR
|
4961
18.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4456
78.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4262
36.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4817
1.41 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4500
12.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7081
61.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4013
21.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14678 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13913 | |
| Integer Score | 17663 | |
| Floating Point Score | 16384 | |
| Memory Score | 5594 | |
|
AES
|
13913
10.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16593
25.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18598
149.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16391
227.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14701
15.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
16567
11.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16171
448.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
16600
75.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17830
16.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18128
566.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16088
427.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
29286
2.01 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18312
50.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10935
231.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
16312
40.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17123
12.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16317
2.38 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19824
58032.6 FPS |
|
|
HDR
|
20261
73.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18691
327.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13553
116.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16786
4.90 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5309
14.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7006
61.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4708
25.1 GB/sec |